Історія кафедри

Кафедру було утворено у 1947 р. З 1947 по 1961 рік вона була кафедрою рудникового транспорту і гірничих машин. У 1961 році кафедру було розділено на дві - кафедру гірничих машин і кафедру рудникового транспорту. А у 1990 році кафедри було об’єднано знову у єдину кафедру гірничих машин. У 2001 році шляхом об'єднання кафедр гірничих машин і теплоенергетики була заснована кафедра гірничого обладнання і теплоенергетики. Після роз'єднання кафедр в 2003 році була створена кафедра гірничого і транспортного обладнання, яка в 2007 році перейменована в кафедру гірничих машин і обладнання.

З 1947 по 1965 навчальні роки кафедра готувала фахівців – гірничих інженерів – електромеханіків за фахом «Гірнича електромеханіка», за якою здобули базову освіту доценти кафедри Н.С. Плішко, І.А. Шиповський і старший викладач В.А. Семенов. Ця спеціальність у 1965 році була розділена на дві: «Електрифікація і автоматизація гірничих робіт» і «Гірничі машини і комплекси». За іншою спеціальністю  кафедра випускала фахівців – гірничих інженерів – механіків. У 1990 році спеціальність перейменована в «Гірниче обладнання» у напрямі «Інженерна механіка».  Ця спеціальність у 2004 році була перенесена до напряму «Гірництво» і у зв'язку із значною потребою гірничих підприємств у гірничих інженерах – элетромеханіках у 2010 році була відкрита спеціалізація «Експлуатація машин і електроустаткування гірничого виробництва».  Випускники ,у дипломах з 2011 року випускники бакалаври по напряму «Гірництво» отримували кваліфікацію "інженер з гірничих робіт", а випускники спеціалісти кваліфікацію гірничий інженер – електромеханік.

З 2016 р у зв'язку зі змінами у переліку спеціальностей, кафедра гірничих машин і обладнання випускає бакалаврів і магістрів за напрямом 13 Механічна інженерія, спеціальності 133 Галузеве машинобудування, яким присвоюються відповідні кваліфікації : бакалавр з галузевого машинобудування і магістр з галузевого машинобудування.

Однією з перших в Україні на кафедрі у 2008 році було відкрита інноваційна спеціалізація «Комп'ютерне проектування і конструювання гірничих машин і устаткування», на базі якої студенти в рамках курсового проектування бакалаврських, дипломних і магістерських робіт, виконують замовлення машинобудівних підприємств і проектних інститутів по створенню і вдосконаленню гірничої техніки.

У 2007 р для кафедри було придбано ліцензію на 10 робочих місць сучасної САПР SolidWorks версії 2007-2008 для навчання комп’ютерному проектуванню і розрахункам гірничих машин. У 2012 р за сприяння концерну «Горные машины» кафедрі було подаровано ліцензію на 200 робочих місць САПР SolidWorks версії 2011-2012, а у 2017 р університет отримав від фірми «Адамант» оновлення ліцензії САПР SolidWorks до версії 2018-2019.

У 2019 році на кафедрі спільно з ПівнГЗК було розпочато підготовку спеціалістів за дуальною формою навчання, при якій теоретична частина підготовки проходить в університеті, а практична частина підготовки - на робочому місці на підприємстві. При цьому підприємства роблять замовлення університетові на конкретну кількість фахівців та беруть участь у складанні навчальної програми. Студенти проходять практику на підприємстві без відриву від навчання.

Значна увага на кафедрі приділяється науково-дослідним роботам. З 1980 по 1990 роки виконані крупні НДР по цільових науково-технічних програмах ГКНТ науки і технікі з підвищення надійності електроустаткування кар'єрних екскаваторів, по матеріалах яких в 2006 році А.С. Громадським захищена докторська дисертація. У 2000 - 2008 роках виконана робота по дослідженню бурового інструменту нового технічного рівня для розвитку технологічних і технічних вирішень бурових робіт при підземній здобичі руд, по матеріалах яких А.О. Хруцким захищена кандидатська дисертація.

Калиниченко Ю.П.

Носик В.Д.